Jak korzystać z BIP
Biuletyn Informacji Publicznej (w skrócie BIP) to publikator teleinformatyczny służący, do powszechnego umieszczania informacji publicznej, w postaci ujednoliconego systemu stron w sieci Internet.
Publikowane informacje zgromadzone są w menu po lewej stronie. Menu jest podzielone na działy, na które składają się kolejne pozycje menu. Pozycje menu prowadzą bezpośrednio do treści podstrony biuletynu lub też do kolejnego podmenu, zawierającego szereg podstron z informacjami.
Treści informacji publicznej są redagowane za pomocą:
- tekstu,
- załączników w postaci plików do pobrania,
- zdjęć i grafik,
Aby wyświetlić treść informacji publicznej na podstronie - należy kliknąć na wybranej pozycji menu, lub w przypadku wystąpienia wielu podstron, wybrać jedną z wyświetlonej listy.
Na treść podstrony składają się:
- nagłówek informujący w skrócie o jej zawartości,
- nazwę działu i podstrony w menu,
- informacja o redaktorze publikującym treść wraz z informacją o czasie jej opublikowania,
- treść zasadnicza w postaci tekstu przeplatanego zdjęciami,
- ewentualne załączniki w postaci plików do pobrania,
- rejestr zmian zawartości podstrony (jeśli zmiana nastąpiła) - informujący jakich dokonano, poprawek w jej treści lub o jakie informacje została uzupełniona.
- Strona główna BIP - odnośnik przekierowujący do strony głównej Biuletynu Informacji Publicznej - prowadzonej przez MSWiA,
- Mapa biuletynu - spis treści biuletynu,
- Statystyki podstron - informacja o liczbie wyświetleń poszczególnych stron biuletynu,
- Redaktorzy biuletynu - lista osób edytujących treść biuletynu.
Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej jest udostępniana na wniosek, zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 roku.
Podstawa prawna BIP (pliki do pobrania w formacie pdf):
- Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz, minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych.
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej.
- Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz niektórych innych ustaw.